Tutustu lajiin kokeilemalla

Miltä ponin ajaminen tai ponimontératsastus tuntuu? Haluaisitko päästä kokeilemaan lajia tai jopa opettelemaan sitä enemmän?

Alta löytyy lista talleista, joissa voit vähintään kokeilla lajia.

Poniraviyhdistys ei ota vastuuta listalla olevien toimijoiden toiminnasta.

Suomen Hippoksen hyväksymät poniravi- ja ravikoulut

Helsinki – Vermon ravikoulu
Vilma Lepistö
ravikoulu@vermo.fi
050 322 3395

Konnevesi – Konneveden poniravikoulu, Poni-Ilola
Mervi Honkonen
mervi.honkonen@pp.inet.fi
044 546 3335

Kouvola – Kouvolan poniravikoulu
Janika Pasi
janika.pasii@gmail.com
040 549 8640

Köyliö – Poniravikoulu Köyliö
Susanne Vuori
susanne.susannevuori.vuori88@gmail.com
050 528 0392

Rusko – Hepsis Team
Maret Ehrlund
hepsisteam@gmail.com
044 357 9573

Seinäjoki – Seinäjoen poniravikoulu
Heli Myllykoski
seinajoenponiravikoulu@gmail.com
050 586 0813

Tampere – Teivon Ravikoulu
Viena Kauppi
ravikoulu@teivo.fi
050 477 0450

Muut 

Uusimaa

Helsinki
Annalan Talli
info@annalantalli.fi
050 5552 153
Kirkkonummi
Kaviopolku
044 572 5261
Lapinjärvi
Maria Kalenius 
050 5677754
Lapinjärvi
Heidi Uljas
0400 873391
heidiuljas@gmail.com
Lohja
Nelli Litmanen / NVL Equestrian
nelli.litmanen@nvlequestrian.fi
044 300 9282 
Nurmijärvi
Nonna Karling
nonafysio@gmail.com
040 835 7128
Porvoo
Turpasatama
turpasatama@gmail.com
050 545 4330
Sipoo
Ann-Kristin Nyberg Oy
annkristin.nyberg67@gmail.com
050 536 8614

Kanta-Häme

Forssa
Puolikuun Ponitalli   
puolikuun.ponitalli@hotmail.com
041 441 9282
Hattula
Ravitalli H.Malmivaara
pararavit@gmail.com
046 593 9684
Jokioinen
Jenna Peltola
punasukanbabe06@gmail.com
040 412 3591
Loppi
Marjataalin talli
ponileirit@gmail.com
046 948 1500   (ma-pe klo 9-12)
Ypäjä
Erja Mattila / Talli Poninhäntä
mattilanerja@gmail.com
045 111 7754

Päijät-Häme

Heinola
Satu Grönman
satu.gronman@phnet.fi
044 532 1330
Iitti
Vilja Kivisen ravitalli
050 5871121
Lahti
Talli Ponitaivas
lia@ponitaivas.fi
040 5955 988
Nastola
Iina Rastas
iina.rastas@gmail.com
040 5938 353

Varsinais-Suomi

Somero
Ida Satamo / Kiperän Talli
idasatamo@hotmail.fi
045 638 6282
Turku
Iida Vastamäki
iida.m.vastamaki@gmail.com
044 2041 401

Kymenlaakso 


Pirkanmaa

Hämeenkyrö
Senni Syväjärvi
Senjamaria@gmail.com
040 0721 507
Juupajoki
Jenni Kaivolahti
jenni.kaivolahti@gmail.com
040 828 8348
Sastamala
Starr talli
starrtalli@hotmail.fi 
045 884 9488
Urjala
Rekisuon Ponipoppoo
rekisuonponipoppoo@gmail.com
044 355 3650

Satakunta

Karvia
Jenni Rajakallio / Rajakallion ratsutila
050 574 2280
Rauma
Harrastetalli Stanlea
linda.niemi@tallistanlea.fi
050 548 8544

Keski-Suomi

Jyväskylä
Ponipalvelu A&K
ponipalvelu@gmail.com
040 821 8828
Laukaa
Yhteyshenkilö Sinna Komulainen / Talli  Lauran Leirit
lauranleirit@gmail.com
040 127 2986
Laukaa
UntenOnnela Ranch
untenonnela.ranch@gmail.com
041 318 4524
Muurame
Tmi Päivi Kvist/Päivin Ponit
tmipaivi@gmail.com
040 5249 057
Muurame
KJ Equine Balance Pihattotalli
kristiina@kjequinebalance.fi
040 550 0633
Petäjävesi
Saija Saarinen
saija.saarinen1@gmail.com 
0400 567 300

Etelä-Pohjanmaa

Alavus
Mari Ylinen
mariylinen75@gmail.com
0400 736 349 
Kauhava
Jenni Autio / Team Autio
jenniaution@gmail.com
050 3499 943 
Kauhava
Satumaan tila/Tuija Sillanpää 
silllanpaa.tuija@gmail.com
040 760 5704
Seinäjoki
Ylistaron hevosjalostusyhdistys / Aino Vaaraniemi
ainovaaraniemi@hotmail.com
044 293 9118 

Pohjanmaa

Pedersöre
Lotta Stubb/Adalian ponitalli
stubblantbruk@gmail.com
050 505 2332
Pietarsaari
Fäbodantien Talli
040 734 9561

Pohjois-Pohjanmaa

Sievi
Satu Hirvonen / Hakamaan talli 
Satush@hotmail.com 
040 555 2559

Etelä-Savo

Mikkeli
Jutta Tuomainen / Alasmaan tila
alasmaantila@hotmail.com
044 518 0298
Mikkeli
Mikkelin ravirata / Mikkelin ravinuoret
kiukas.julia@gmail.com
044 355 9355 
Savonlinna
Savonlinnan ravinuoret
savonlinnanravinuoret@outlook.com
Savonlinna
Mari Neuvonen
mari.neuvonen@gmail.com
Savonlinna
Tapahtumaponi Savonlinna
susibelle@protonmail.com 

Pohjois-Savo

Iisalmi
Terhi Niskanen
terhi.niskanen1@gmail.com
050 307 5526
Joroinen
Tmi Haliponi
heidikivimaa@gmail.com
0503608223 
Keitele
Anne Pasanen
wesitassun@gmail.com
044 328 7168
Kuopio
Kuopion ravirata / www.kuopionravirata.fi 
nuorisovastaaava Nina Väisänen 
nina.vaisanen@kuopionravirata.fi
044 7497477
Kiuruvesi
Tuija Huuskonen
040 930 6707

Pohjois-Karjala

Joensuu
Tmi TRO Reijonen/Tiina Reijonen
tiina@troreijonen.com
044 320 9965
Kitee 
Kotipihantila
jkhevospalvelut@gmail.com
045 359 1528
Lieksa
Selma Kärkkäinen
selma.karkkainen@gmail.com
040 196 5021
Nurmes
Mannen Ratsutila
mannenratsutila@gmail.com
041 481 2131

Lappi

Ranua
Katja Mehtälä
0400 806 549
Rovaniemi
Neea Käkelä
kakela.neea@gmail.com
044 0220 924
Tervola
Katja Blomberg 
katjablomberg2@gmail.com 
040 538 8943
Ylitornio
Krista Haataja / Mäntylahen talli
Haataja90@gmail.com 
045 153 2110